köpek eğitimi

Kopay Köpek Eğitimi Eğitmeni

Paylaş
 

Kopay köpek cinsleri, eğitimi en kolay olan köpek ırklarının arasında yer almaktadır. Köpeğin erken sosyalleştirilmesi en önemli etkenlerden bir tanesidir. Küçük yaşlardan eğitimlerinin başlanması ve sürdürülmesi gerekmektedir. Aksi taktirde büyüdükleri zaman eğitimleri zorlaşmasına neden olacaktır. Kopay köpek cinslerinin eğitimlerinde en önemli nokta, temel komutlara uyulmasıdır.

Köpek eğitimlerinde herhangi bir deneyim yoksakopay köpek eğitimi eğitmeni tarafından eğitimleri verilmelidir. Profesyonel anlamda eğitim sağlandığı taktirde en iyi sonuçlar almanızı sağlayacaktır. Kopay köpek ırkları av köpeğidir. Bu nedenle ev içerisinde yaşayamazlar. İçgüdüsel olarak avlanma ihtiyaçları vardır. Onlara uygun olan alanlarda eğitimlerinin verilmesi daha doğrudur. Temel itaat eğitimleri verilmeden ava çıkarılan bir kopay köpek ırkının av esnasında kaybolma riskleri oldukça fazladır. Kopay yavruları en geç 3 aylık iken ‘gel’ komutlarının öğretilmesi gerekmektedir.

Kopay köpek cinslerinin ‘gel’ komutlarını kolaylıkla öğrenebilmesi için, her beslenme öncesi sahibinin komutunu tekrarlaması yeterli olacaktır. Köpek aç olmasından dolayı sahibinin her istediğini yerine getirecektir. Gel komutları sadece ses tonu ile verilmemektedir. Daha kolaylık sağlayabilmek için düdük ile öğretim sağlayabilirsiniz. Bu yöntem sayesinde kopay cinsleri av sırasında kaybolmaz ve sahiplerinin yanından ayrılmayacaktır. Sergiledikleri her olumlu hareketinde mutlaka ödüllendirilmelidir. Kopay köpek ırkları eğitim sırasında sakin ve sabırlı olunması onlar için daha etkilidir. Herhangi bir olayda kesinlikle ceza verilmemeli ve şiddet sergilenmemelidir. Aksi taktirde köpeğin söz dinlememesine ve başıboş olmasına neden olur.

Kopay Av Köpeklerinin Özellikleri

Kopay ırkları av konusunda son derecede ustalaşmış cinslerin arasındadır. Kopay köpekleri ülkemizde koku yardımı ile avını kolaylıkla bulan ve avını kovalayan av köpeklerine verilen bir isimdir. Kopay köpeklerinin gerçek ismi ‘TransylvanianHound’ adı verilmiştir. Bu köpeklerin tüyleri son derecede güçlü ve kısadır. Ağırlıkları 30-35 kg arasında değişmektedir. Genel olarak bakıldığı zaman kopay ırkları geyik ve yaban domuzu gibi büyük avcılıklarda kullanılmaktadır. Ortalama 13-14 yıl civarında yaşamaktadırlar. Kopay köpeklerinin bacak boyları 56 ila 66 cm arasındadır. Kilo oranları sürekli değişkenlik gösterebilmektedir. Oldukça geniş burunlara sahiptirler. Burunları siyahtır. Boyunları kaslı ve güçlüdür. Kuyrukları uzun ve avlanma sırasında dik olarak durur.

Kopay Av Köpeklerinin Bakımı

İlk olarak kopay cinslerinin bakımlarında mama seçimi çok önemlidir. Mideleri son derecede hassas olmasından dolayı her çeşit mama verilmemelidir. Ev yemekleri ile beslenmemesi daha doğrudur. Aksi taktirde ishal, kabız ve mide sorunlarına yol açacaktır. Bunun yerine kuru mamalar tercih edilmelidir. Ancak av olarak yetiştirilen bir kopay köpeği, av esnasında sahibine getirdikleri her şeyin payını almalıdır. Kopay ırkları her mevsime ayak uydururlar. Oldukça güçlü yapıya sahip olmalarından dolayı kolay kolay hastalanmazlar. Genetik gelen birçok hastalıkları olmaktadır. Bu nedenle mutlaka veteriner tarafından tüm kontrollerinin yaptırılması gerekmektedir. Bunun yanı sıra, tüyleri kısa olmasından dolayı aşırı tüy dökmezler. Sadece mevsimsel olarak tüy dökme olasılıkları vardır. Haftada 1 kez tüylerinin taranması yeterli olacaktır.

Kopay köpek cinslerinin sık sık kulak içleri ve patileri kontrol edilmelidir. Bu ırklar ev içerisinde uzun süre kalamazlar. İçgüdüsel olarak avlanmaya ve egzersize ihtiyaç duyarlar. Sahiplerinin düzenli olarak egzersiz yaptırmalıdır. Aksi taktirde köpeğin sinirlenmesine ve agresif davranışlar sergilemelerine neden olacaktır. Kopay köpek ırklarının mama kapları düzenli olarak kontrol edilmelidir. İç ve dış parazit kapmamaları için su kapları değiştirilmelidir. Hijyen ve temizlik her köpek için önemli bir noktadır. Sağlıklı büyümeleri için veteriner tarafından tüm aşılarının yaptırılması gerekmektedir. Herhangi bir aşısı ertelenmemeli ve aksatılmamalıdır. Bu sayede kopay ırkları daha sağlıklı bir şekilde büyüyecektir.

Bu yazı 397 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

REKLAM
https://www.petyavru.com

Köpek Eğitimi

köpek eğitimi köpek pansiyonu