köpek eğitimi

Rottweiler Koruma Eğitimi

Paylaş
 

Rottweiler Koruma Eğitimi

En eski köpek ırklarından biri olan Rottweiler köpek ırkı bir bekçi köpeği ırkıdır. Rottweiler ırkının çok geçmişi Roma İmparatorluğu’na kadar dayanmakla birlikte kökeni hakkında net bir bilgi yoktur. Roma İmparatorluğu zamanında Roma ordusu Alp dağlarını geçerken ordunun sürülerini yönlendirdiğine ve kafilede bulunan insanları koruma amaçlı kullanıldığına dair bilgiler bulunmaktadır. Rottweiler ırkı Romamalılar tarafından Alp Dağlarının eteklerinde bulunan Rottweiler şehrinde yetiştirilmiş, ismini de bu şehirden almıştır. Rottweiler ırkı burada bulunan yerli çoban köpekleriyle çifleştiği için İsviçre Dağ Köpeklerinin Rottweiler ırkından geldiği düşünülmektedir.

Rottweiler köpek ırkı çok zeki ve akıllı bir ırk olması nedeniyle polis ve asker köpekleri için yapılan ırk seçim testlerinden Alman Kurtlarına bir alternatif olarak görülmüştür. Bunun haricinde Rottweiler ırkı sevecen, sadık, sakin, anlayışlı, kararlı, cesur ve duygusal bir ırktır. Rottweiler ırkının özellikle yaşadığı ortamdaki aile bireyleri başta olmak üzere tüm insanlara karşı olan ilişkileri epeyce kuvvetlidir. Bu nedenle aile içindeki tüm aktivite ve faaliyetlere katılmak isterler. Ailesine bu kadar bağlı olan Rottweiler ırkı ailesinden ayrılma ve terk edilme kaygısı içinde yaşamaktadır. Rottweiler ırkı devamlı hareket halinde olmak ister. Çok sık yapılan fiziksel ve zihinsel aktiviteler hem sizinle vakit geçirdiği için hem de hareket ettiği için mutlu olmalarını sağlayacaktır. Rottweiler ırkının gelişim süreci diğer ırkların aksine daha uzun sürer ve gelişim süreçlerini 2 yıl gibi bir sürede tamamlamaktadırlar.

Rottweiler ırkının eğitimi en önemli konulardan biridir. Rottweiler ırkı çok güçlü bir yapıya sahip olduklarından yanlış verilen ya da hiç verilmeyen eğitim sonucunda çok tehlikeli bir yaratık haline gelebilmektedir. Nitekim televizyonda Rottweiler ırkı hakkında kötü haberlere rastlamışsınızdır. Eğer yavru bir köpek almak istiyorsanız her ne kadar Rottweiler ırkı insancıl, sevecen, zeki ve akıllı bir ırk olsa da sizin için uygun bir köpek seçimi olmayabilir. Eğer bir Rottweiler yavrusu almaya karar verdiyseniz peşinen çok büyük bir sorumluluk almayı da kabul etmelisiniz. Rottweiler ırkı dik başlı, dominant karakterli, geç olgunlaşan, aşırı güçlü ve büyük bir ırk olduğundan yavru seçimi, sosyalleşme ve itaat eğitimi oldukça önem kazanmaktadır. Televizyonlarda Rottweiler ırkı hakkında duyduğunuz kötü haberler daha çok Rottweiler sahibinin acemeliğinden, sorumsuzluğundan ve yanlış eğitiminden kaynaklanan problemlerden çıkmaktadır.

Rottweiler ırkı zeki ve akıllı olmaları nedeniyle birçok eğitime kolaylıkla cevap verirler. Eğitim aktiviteleri bu ırkın severek yaptığı bir görevdir. Yapılan eğitim aktivitelerinde hem eğlenirler, hem öğrenirler hem de enerjilerini atarlar. Rottweiler eğitimine çok erken yaşlarda başlamak gerekir. İtaat eğitimi kısa sürmeli ve zorlayıcı bir şekilde gerçekleşmelidir. İtaat eğitimi sırasında kesinlikle taviz vermemeli köpeğinizin size tam itaat etmesini sağlamalısınız. Aksi takdirde tehlikeli bir canavara dönüşebilen bu köpekleri kontrol altında tutmanız epeyce zor olabilir. Köpeğinizi kesinlikle şiddet içeren yöntemlerle eğitmeye kalkmayınız. Bu yöntem köpeğinizin saldırgan yapıda gelişmesine neden olacaktır. Aynı zamanda şiddet içeren eğitimler hassa ve duygusal bir ırk olan Rottweiler ırkında hiç bir işe yaramayacaktır.

Çok güçlü yapıları ve akıllı, zeki ve hareketli yapıları sayesinde sosyalleşme ve itaat eğitimlerinin ardından Rottweiler koruma eğitimi alan bir Rottweiler yavrusu son derece başarılı bir koruma köpeği olabilir. Evinizde ya da evinizin bahçesinde hatta birçok koruma gerektiren alanda kullanılabilirler. Bir Rottweiler ırkının tüm hayatı boyunca ailenize ve çevresine olan davranışları, faydası alacağı iyi bir eğitime bağlıdır. Bunun tam tersi durumlarda ise size, ailenize ve çevrenize karşı çok tehlikeli bir yaratık yetiştirmiş olabilirsiniz. Bu nedenden dolayı kendinize güvenmiyorsanız ve bu sorumluluğu alabileceğinizi düşünmüyorsanız kesinlikle Rottweiler almaktan vazgeçin.

Bu yazı 827 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

REKLAM
https://www.petyavru.com

Köpek Eğitimi

köpek eğitimi köpek pansiyonu