köpek eğitimi

Yavru Köpek Bakımı

Paylaş
 

Yavru köpekler diğer yetişkin köpeklere nazaran daha dikkatli ve özenli olması gerekmektedir. Bunun nedeni ise, yavru köpekler aşırı hassas bir yapıya sahiptirler. Birçok hastalığa karşı daha nazik ve daha açıktır. Onların en iyi şekilde korunması ve beslenmesine dikkat edilmelidir. Aksi taktirde yavru köpeğin sürekli olarak hastalanmasına ve hatta ölüme kadar gitmesine neden olacaktır. Bu durumda sahiplerin yapması gereken ilk kurallardan bir tanesi düzgün beslenme düzenidir. Bir yavrunun genel olarak sütten kesilmesi ortalama 4 ya da 6 arasında sürmektedir. Özellikle de yavruyken ve gelişme çağındayken köpek çok iyi beslenmelidir. Mama seçimlerine titizlikle yaklaşılmalıdır.

Yavru Köpek Eğitimi

Eve yeni bir yavru köpek almak herkes için heyecan verici ve mutlu edici bir duygudur. Tüm ev halkı direk olarak yavru köpeğe odaklanırlar. Eve yeni bir köpek almaya karar veren yada alan kişilerin oldukça büyük bir sorumluluğu vardır. Yavru köpek eğitimi oldukça önemli ve hassas bir noktadır. Çünkü köpekler yavruyken nasıl eğitilirse ve nasıl alıştırılırsa o şekilde gider. Ancak yavru köpeğe şiddetli eğitim verilmemesi daha önemlidir. Sahiplerin mutlaka sakin ve sabırlı bir şekilde olması gereklidir.

Aksi taktirde köpeğin hırçınlaşmasına ve isteksiz davranmasına neden olacaktır. Bu nedenlerden dolayı sahiplerin tek yapması gereken olaylardan bir tanesi, yanında ödüllü mama taşımaktır. Köpeklerin insanlarla ilişkisi oldukça samimidir. Hangi cins olursa olsun, köpekler sahiplerine oldukça sadık canlılardır. Yavru köpekle sahiplerine bağlanır ve sadık kalırlar. Sahiplerinde yapacağı liderlik ve vereceğiniz eğitim onların kişiliğini belli eder. Yavru köpeklerin kişiliği ve karakteri tamamen sahiplerinin eğitim şekilleriyle belirlenir.Yavru köpekler son derecede etkisiz kalmaktadır. Ağlama, sürekli dışkı bırakma, kazma ve çiğneme gibi durumlar sergilerler. Ama bunlara rağmen her zaman sahiplerin daha sabırlı ve daha tedbirli olmaları gerekmektedir. Sahiplerinde yavru köpeklerine en iyi şekilde eğitim vermeleri büyüdüklerinde etkili olacaktır. Yavru köpeklere verilmesi gereken eğitimler arasında;

  • İtaat,
  • Tuvalet eğitimi,
  • Sosyalleştirme,
  • Komut,
  • Tasma eğitimi,
  • Temel komut eğitimleri, olarak sıralanmaktadır.

 

Genel olarak yavru köpek eğitimlerinde mama ile ödüllendirme ve onları cesaretlendirmek oldukça önemlidir. Ancak konu yavru köpek olduğu zaman bu konu biraz daha ciddiye binmektedir. Yavru köpekler sizlere gelir gelmez eğitime başlamanız daha yararlı olacaktır. Sizleri tanıyabilmesi ve alana alışması biraz zaman alabilir. Buna rağmen sizlerin de bu duruma göre hareket etmeniz gerekir. Yavru köpekler için hiç bir zaman erken diye bir şey yoktur. Eğitime ne kadar erken başlarsanız köpeğin karakteri için oldukça önemi olacaktır. Yavru köpeklerinizi eğittikten sonra istenmeyen davranışları da bir kenara bırakacaktır. Köpekleriniz henüz yavru iken eğitmeye başlarsanız davranış bozuklarını da böylelikle atlatmış olursunuz. Yavru köpeğinizi eğitmeye başlamadan önce kendinize ve ona bir program hazırlamalısınız. Belirli saatler koyarak ona da bu alışkanlığını kolaylıkla sağlayabilirsiniz.

İlk olarak yapmanız gereken olay ise kısa ve eğlenceli vakit sağlayabilmektir. Çok fazla uzun sürdüğü an yavru köpeğin sıkılmasına ve isteksiz davranmasına sebep olur. Yavru köpeğinizin davranışını oturtmak için temel itaat komutları vermeniz daha yararlı olacaktır. Yavru köpek eğitimi sırasında sinirlenmek ve şiddet yerine, karşılıklı sevgi vermelisiniz. Bu durum onları daha mutlu edecektir. Yavru köpek eğitimi sırasında onun gerçekten bir bebek olduğunu kesinlikle unutmamalısınız. Gerçekçi, sabırlı, sakin ve kararlı olmanız gerekir. İlk başlarda mutlaka hata yapacaktır. Yavru köpek olmasından dolayı daha önce bu durumlar ile karşı karşıya gelmemiştir. Birçok hatalı harekeleri tekrarlamaması için tekrar tekrar yapmalısınız. Yavru köpeğinizle geçireceğiniz her dakikanın tadını çıkarın. Bu sayede bağ daha fazla güçlenecektir.

Bu yazı 350 kere okundu.
Etiketler:
Yavru Köpek
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

REKLAM
https://www.petyavru.com

Köpek Eğitimi

köpek eğitimi köpek pansiyonu