köpek eğitimi

Terrier White Köpek Eğitimi

Paylaş
 

Terrier White Köpek Eğitimi

1800’lü yıllara kadar dayanan bir geçmişi olan Terrier White cinsi köpekler, İskoçya’da üretilmişlerdir. Üretilme amacı zararlı kemirgenleri yakalamak iken, günümüzde oldukça aranan ve istenen ev köpekleri olmuşlardır. Bekçi köpeği özelliklerini taşıyan Terrier White ırkı köpeklerinin, oldukça sevimli ve serseri bir görünümleri vardır. Düğmeye benzeyen, küçük ve koyu renkli gözlere, küçük, sivri ve dik duran bir kulak yapısına, siyah bir buruna sahiptirler. Oldukça sağlam ve dayanıklı bir yapıya sahip olan bu köpek cinsinin sahip olduğu kaslı bacaklar kısadır. Adını tüy renginden alan Terrier White cinsi köpekler, beyaz tüylerle dikkat çekerler.

Tüyleri iki tabakadan oluşan tüyleri uzun bir yapıdadır. Neredeyse hiç tüy dökmeyen bu cins köpeklerinin tüy bakımının özenli yapılması gerekmektedir. Haftada birkaç kez fırçalanması önemlidir. Gerekli durumlarda banyo yaptırılmasında bir sakınca bulunmamaktadır. Banyo sırasında, her köpek cinsinde olduğu gibi Terrier White cinsi köpeklerde de, uygun bir köpek şampuanının kullanılması, köpeğin deri sağlığı açısından büyük önem taşımaktadır. Yılda 2-3 kez tıraş edilmesi gereken Terrier White ırkının, düzenli olarak da göz ve kulak çevresindeki tüylerin kısaltılması gereklidir. Yaklaşık 15 cm’yi bulan kuyruğunun kesilmesi tavsiye edilmez.

Dayanıklı bir yapısı olan Terrier White cinsi köpeklerin yaşam süreleri 12 ile 14 yıl arasındadır. Bu ırkın genel olarak yatkın olduğu hastalıklar, kronik deri problemleri, çene kemiği kireçlenmesi, fıtık ve karaciğer hastalıklarıdır. Beslenmesine dikkat edilen, yeterli ve dengeli beslenen Terrier White köpeklerinin, bu hastalıklara karşı korunması ya da bu hastalıkların daha ilerleyen yaşlara ertelenmesi mümkün olabilir. Yaklaşık olarak 7 ile 10 kilogram ağrılığındaki bu ırk köpekleri, ılık iklimleri seven ve sağlığının korunması için, soğuktan korunması gereken köpeklerdir.

Oldukça canlı ve neşeli bir yapısı olan Terrier White cinsi köpekler, bakıldıkları eve hareket katarlar. Mutlu ve meraklı bir karaktere sahiplerdir. Oyuncu ve hareketli yapıları ile evdeki çocuklar için iyi bir oyun arkadaş olabilmektedirler. Çocuklarla arası genel olarak iyi olan Terrier White ırkı köpekleri kızdırılmaktan hiç hoşlanmazlar ve onları kızdıran çocuklara karşı iyi davranmazlar. Yabancılarla da arası iyi olan bu cins köpekler, kedileri kovalamaktan çok büyük bir keyif alırlar, ancak asla kedilere zarar vermezler, sadece korkutur ve eğlenirler. Ailesine çok bağlı olan bu ırk, evde bakılabilecek türden bir köpektir. Evde egzersiz ihtiyaçları karşılandığında, koşup oynamasına izin verildiğinde, enerjisini boşaltabilir. Ancak dışarıda oyun oynamaya karşı aşırı ilgisi vardır ve dışarıda oyun oynamaktan çok mutlu olur. Özellikle kazmayı çok seven bu ırk, dışarıda toprak kazarak çok eğlenecektir. Oldukça uysal ve sevecen bir yapıya sahip olan Terrier White cinsi, kızdırıldığı takdirde ısırma eğilimi gösterebilir.

  Çok zeki olan ve öğrenmeye çok açık olan Terrier White cinsi köpeklerin eğitimi de çok kolaydır. Doğru ve yeterli derecede verilen eğitim, Terrier White köpeklere çok şey katacaktır. Havlamayı çok seven bu ev köpeğine havlamaması yönünde verilecek olan eğitim, çevrenin rahatsızlığını da engelleyecektir. Terrier White köpek eğitimi, her köpek cinsinde olduğu gibi yavruluk döneminde başlanması gerekmektedir. Yavruluk döneminde, henüz alışkanlıkları oluşmamış, karakteri tam yerleşmemiş köpeği eğitmek her anlamda daha kolay olacaktır. Terrier White cinsi köpeklere, eğitimin ilk aşamasında verilmesi gereken temel itaat eğitimidir. Temel itaat eğitimi tamamlanmadan ya da yeterli ölçüde verilmeden ileri itaat eğitimine geçilmesi, ileri itaat eğitiminin başarısız olmasına yol açacaktır. Verilen eğitimin başarılı olabilmesi için, tutarlı, kararlı olmak önemlidir.

Bu yazı 797 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

REKLAM
https://www.petyavru.com

Köpek Eğitimi

köpek eğitimi köpek pansiyonu