köpek eğitimi

Terrier Köpek Eğitimi

Paylaş
 

Terrier cinsi, 1800’lü yıllarda İngiltere’de meydana gelen bir fare istilası neticesinde üretilmiştir. Bu cinste hala daha fare yakalama güdüleri devam etmektedir ve bu konudaki ustalıklarını defalarca kanıtlamışlardır. Terrier cinsi köpekler; yumuşak, sevimli, şirin köpekler midir? Maalesef huyları bu şirin görüntüleri kadar güzel değildir. Genelde çocuklarla uyum sağlarlar ancak sadece kendi seçtikleri çocuklar ile iletişim ve etkileşime geçerler. Kendileri seçmedikleri ve sevmedikleri çocuklara karşı son derece agresif tavırlar sergileyebilirler. Bu huylarından ötürü çocukları yaklaştırırken çok dikkatli olunmalıdır. Bu köpek cinsi özellikle ebatlarından dolayı çok tercih edilmektedir.

 

Terrier cinsi Köpeklerinin ayırt edici özellikleri

 

l Terrier cinsi köpeklerin çoğunluğu agresiftir.

l Bu köpekler zorla hiçbir komuta cevap vermezler.

l Kediler gibi kendi başlarına buyruk bir köpek cinsidir.

l Ceza verildiği zaman gelişi güzel bir yere tuvaletini yapıp adeta sahibini cezalandırma eğilimi gösterir.

l Sinirlendikleri zaman adeta histeri krizine girebilirler ve bu durumdayken koltukları tırmalayıp ciddi anlamda zarar verebilirler.

l Sahibine karşı son derece bağlı ve sadık bir cinstir. Hatta Terrier cinsi köpeklerin sahiplerine aşık oldukları bile söylenir ve bu sebeple de sahiplerini çok kıskanırlar ve asla paylaşamazlar.

l Erkek Terrier köpeklerin evde hakimiyet bölgeleri oluşturup bu noktalara işaretleme yaptıkları sık görülür.

l Bu sevimli ve çok zeki Terrier cinsi köpeklerin huysuzluklarından beklenmeyecek derecede duygusal oldukları bilinmektedir.

l Komut alımını ödül vererek daha zahmetsizce kazanmasını sağlayabilirsiniz.

l Terrierler evde pişirdiğiniz yemeklere asla itiraz etmezler.

l Sahiplerine olan tutkulu bağları bu cins köpeklerin sahiplenme içgüdülerini tetikler ve sahiplerine gelen en ufak bir tehlikede bile agressifleşip korumaya çalışırlar.

l Ayrıca Terrier cinsi köpekler çok havlamalarıyla da bilinirler.

l Terrier köpek cinsi, uzun açık hava yürüyüşlerinden on derece keyif alır. Bu cins köpekler yaşlansa da aktifliğinden çok bir şey kaybetmezler.

Terrier cinsi Köpek Bakımı

 

Bu cins köpeklerin günde en az iki kere dışarıya çıkmaya ihtiyaçları vardır. Aksi olduğunda tahmin edileceği gibi oldukça agresifleşebilirler ve istenmedik davranışlar sergileyebilirler. Bu sevimli köpek cinsinin kürkünü her gün fırçalamak çok önemlidir. Ağız çevresi ve de gözler her gün temizlenmelidir, aksi takdirde lekelenmeler görülebilir. Düzenli olarak kuru şampuanlama yapılması uygundur. Kulakların içerisine doğru uzayan tüyler düzenli olarak kısaltılmalıdır ve kulaklar temiz tutulmalıdır. Diş bakımları da itinayla yapılmalıdır. Aksi halde ilerleyen yaşlarında erken diş kayıpları ya da diş hastalıkları oluşacaktır. Terrier cinsi köpeklerin başlarının üstündeki tüyler fazla uzayabilir. Bu durumda başlarının üzerindeki tüyleri bir toka yardımı ile toplayabilir ya da tüyleri kısa keserek bakımını kolaylaştırabilirsiniz. İlginç olan Terrier köpek cinsinin ihtişamlı kürklerine rağmen neredeyse hiç tüy dökmemeleridir. Alerjik yapılı kişiler için bu cinsin tüy dökmemeleri köpek arayışında çok uygun bir seçenek oluşturmaktadır.

 

            Terrier cinsi köpek dışarıda koşmaya ve oynamaya bayılır aynı şekilde su birikintilerinde hoplayıp zıplamayı da sevdikleri için eve gelince banyo şart olabilir. Tüm bunlardan anlaşıldığı üzere oldukça ilgi ve sabır isteyen bir köpek ırkıdır.

 

Terrier Köpek Eğitimi

 

Terrier köpekleri hareketli ve sabırlı insanların seçimi olmalıdır. Terrier cins köpek eğitimi için en önemli iki özellik budur. Bu köpekler kedilere çok benzerler ve inatlaşmaya inatla cevap verirler. Bu cinse asla baskı yapılmamalı ve üzerlerine çok gidilmemelidir; çünkü bu tip sert davranışlarda olumlu sonuç alınamayacaktır. Sevgiyle ve sakinlikle yaklaşmanız gereken bir ırktır. Aksi takdirde aylarca hiçbir komuta reaksiyon göstermeyecektir. Bir kez sevgi alışverişini sağladığınızda ve onun sahibi olduğunuzu kabul ettirdiğinizde komutlarınıza cevap verebilecek çok zeki bir ırktır. Kendilerine seçtikleri dostlarına sonuna kadar bağlı kalacaklardır.

 

Bu yazı 522 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

REKLAM
https://www.petyavru.com

Köpek Eğitimi

köpek eğitimi köpek pansiyonu