köpek eğitimi

Shar Pei Köpek Eğitimi

Paylaş
 

Shar Pei Köpek Eğitimi

Köpek eğitimleri gün geçtikçe daha kolay bir hal almaktadır. Köpek sahiplerinin de bu konu hakkında bilgilerinin artması, kendilerini geliştirmeleriyle birlikte köpek eğitimi konusuna dahil olabilmektedir. Çok nadir görülen bir tür olan Shar Pei köpek cinsi halk arasında ‘Şar Pey’ olarak bilinmektedir. Bu köpek Çib kökenli bir ırktır. Chow Chow cinsi köpeklerden türetilmiştir. Fakat bu köpeklerin şuan Chow Chow’lar ile tek benzer özellikleri mor olan dilleridir. Shar Pei cinsi köpekler eski zamanlarda Çin’de dövüş köpeği olarak kullanılmaktaydı. Dövüşlerde kullanılmasının sebebi de çok sağlam bir çene yapısına sahip olmasıdır. Çok güçlü köpeklerdir. Vücudu tamamen kaslar ile çevrili olan bu köpekler derileri sarkık olduğu için çok yaşlıymış gibi gözükmektedir.

Eğitim konusunda biraz sabır göstermeniz gerekmektedir. Shar Pei köpek Eğitimi zaman isteyen bir uğraştır. Eski zamanlarda da dövüş köpeği olarak kullanmış olan bu köpekler başlarına buyruk davranabilirler. Fakat siz sabır gösterdiğiniz takdirde eğitimden olumlu sonuçlar almanız kaçınılmazdır. Boyut olarak orta büyüklükte köpek ırkı grubuna girmektedir. Erkeklerde uzunluk 46 ve 51 cm arasında değişmektedir. Dişilerde ise bu uzunluk 41 ve 51 cm arasındadır. Yetişkin bir dişi Shar Pei, yetişkin bir erkek Shar Pei’den iri durmaktadır. Ağırlıkları ise ortalama olarak 16 ile 20 kilogram arasında değişmektedir. Fakat erkeklerde bu ağırlık biraz daha artabilmektedir. Birçok renk seçeneği vardır. Açık kahverengi, krem, tarçın rengi, siyah hatta kızıl renkleri olanlara rastlamak da mümkündür. Eskiden dövüş köpekleri olarak kullanılsa da Amerika’ya getirildikten sonra insana arkadaşlık yapması için eğitimler verilir. Bu eğitimlerden sonra oldukça dost canlısı olan bu köpeklerin çocuklarla da arası oldukça iyidir. Çok skin bir yapıları olan bu köpekler apartman hayatı için uygundurlar fakat bahçeli bir evde beslemek muhakkak ki onlar için daha güzel olacaktır. Evde çok sakin bir şekilde davranırlar ve çok sevecen bir köpek cinsidir.

Bekçilik özelliği de olan bu köpeklere günlük olarak egzersiz yaptırmanız gerekmektedir. Günde en az 1 saatlik yürüyüşler onlar için yeterli olacaktır. Parkta, bahçede koşup bir şeyler kovalamaktan çok fazla zevk alırlar. Ortalama yaşam süreleri 8 ile 10 yıl arasında değişmektedir. Shar pei köpek eğitimi oldukça kolay olmaktadır. Sahibine çok sadık olan bu köpekler sahiplerini mutlu etmek için ellerinden geleni yaparlar. Eğitimlerine küçükken başlanması önerilen bu köpekler ne kadar korkutucu, somurtkan ve mutsuz gözükseler de aslında çok iyi huylu, sakin yapıda olan köpeklerdir. Ona emir verirken yüksek ve tok bir ses tonuyla kendinize güvenir bir biçimde emirler vermeniz gerekmektedir. Bu şekilde onun üzerinde daha kolay baskı kurabileceksiniz. Shar Pei köpek cinslerinin genel olarak yakalandığı hastalıkların başında kalça displazisi gelmektedir. Bunun yanında göz kapaklarının ters dönmesi de karşılaşılan sorunlardan bir tanesidir. Bunları önceden fark edip engellemek için ayda 1 defa veteriner hekime göstermeniz faydalı olacaktır. Aşılarını düzenli olarak yapılması onların sağlığı açısından da çok faydalı olacaktır.

Shar Pei köpek eğitimi yaparken sertifikalı bir eğitmenden yardım almanız sizin bu eğitimin olumlu yanıtını alma sürenizi kısaltacaktır. Bu şekilde hem doğru metotlarla köpeğinizi eğitmiş olacaksınız hem de çok kısa sürede bu işi başarmış olacaksınız. Shar Pei cinsi köpekler orta derece tüy döken köpeklerdir ve orta uzunlukta tüylere sahiplerdir. Haftada 1 defa fırçalanması onlar için iyi olacaktır. Fırça tüylü cinslerinin de olmasının yanında genellikle tüyleri yumuşaktır. Bunların yanında suyu çok seven bu cinsler ayda 1 defa da banyo ihtiyacı duymaktadır.

Bu yazı 485 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

REKLAM
https://www.petyavru.com

Köpek Eğitimi

köpek eğitimi köpek pansiyonu