köpek eğitimi

Rotvaydır Köpek Eğitimi Nasıl Verilir

Paylaş
 

Rottweiler sert karakterli bir köpektir. Ancak eğitimde son derece başarılı köpeklerdir. Eğitimde önemli olan köpeğin üzerinde koyduğunuz otoritedir. Rottweiler ırkı her zaman sahibine saygı duyması ve sahibinin otoritesini kabullenmesi gereken bir ırktır.

Temel itaat eğitiminde sahibinin sol tarafında sahibinin hızını geçmeden takip komutuyla beraber yanında yürümelidir. Otur komutu verildiğinde ise köpeğiniz oturmalıdır. Ödül olarak ise sevginizi vermelisiniz. Temel itaatin bir diğer komutu ise yat komutudur. Rottweiler ırkı köpeğiniz mutlaka temel itaat eğitimini almalıdır.

Rottweiler cinsi köpekler ileri itaat eğitimini de alabilmektedirler. Bu eğitimde köpeğin çok dengeli olması ve köpeğinize güvenmeniz gerekmektedir. Çünkü her rottweiller ileri itaat eğitimini alır diye bir kural yoktur. Dengeli ve zeki bir rottweiller köpeğiniz varsa ileri itaat eğitimi alabilir. İleri itaat eğitimin de otur ve yat komutlarını nizami şekilde uygulamaları gerekiyor. Rottweiller cinsi köpeğiniz komutları düzenli bir şekilde yaptığında ona ödül olarak sevginizi verin. Ancak ne kadar iyi bir şekilde komutlarınızı yerine getirse de köpeğinizi kontrol altında tutmakta fayda vardır. Köpeğinizle aranızdaki bağ ne kadar kuvvetli olursa köpeğinizin komutlarınızı dinleme oranı o derece artacaktır.

Rottweiller cinsi köpekler bodyguard eğitimlerini de çok iyi bir şekilde alan bir ırktır. Bir yabancı onu provoke ettiği zaman rottweiler önce gözleriyle gereken cevabı verir ancak bu provokasyon devam eder ve fiziksel müdahaleye dönüşürse köpekte gereken müdahaleyi yapacaktır. Sahibinin saldır komutuyla ısırıp, bırak komutuyla anında bırakmalıdır. Saldırganı hep gözetim altında tutar. Saldırgan kaçmaya çalıştığı noktada hemen müdahale edip kaçmasını engeller.

Rottweiler Irkı Özellikleri

Rottweiler İtalyan mastiffinden geldikleri inanılan köpeklerdir. Kökenleri ortaçağa kadar uzanır ve bu dönemlerde de çoban köpeği olarak kullanılır. Rottweiler cinsi köpeklerin güçlü ve iri bir yapıları vardır. Vücutları oldukça atletik ve kaslıdırlar. Çeneleri oldukça iyi gelişmiştir. Gözleri koyu renklidir. Renkleri siyahla birlikte sarımsı ve kahverengidir. Çıkış yeri Almanyadır. Familyası çiftlik köpeği, koyun sürüsü, koruma köpeği, masiff olarak adlandırılırlar. Sakin itaatkar ve cesurlardır.

Rottweiler cinsi köpekler eğitilmeye müsait yapıdadırlar. Sadece sahipleri ve aileleri tehlike altındaysa hırçınlaşırlar. Hayatları pahasına sahiplerini koruyan köpekler bu yönden dikkat edilmesi gereken tasmasız dolaştırılmaması önemli olan köpeklerdir. Koruma duyguları çok gelişmiş oldukları için tehlike yaratabilirler. Zekâları inanılmaz derecede gelişmiş olan rottweiler cinsi köpekler birçok ülkede polis, gümrük ve askeri alanda kullanılmak üzere kendilerini ispatlamış köpeklerdir. Diğer ırk köpeklerle kola kolay anlaşamazlar. Diğer canlılara karşı oldukça soğuk ve kuşkuludurlar.

Özellikle aile üyeleriyle araları çok iyidir. Sahiplerinin yanından ayrılmayı hiç sevmeyen bu cins köpeklerin egzersiz ihtiyaçları karşılanmalıdır. Tamamen koruma anlamında kullanılan köpeklerdir. Dominant bir sahip olduğunuzda rottweiler sizin sözünüzden çıkmayacaktır. Ortalama ömürleri düşüktür. Yaşama süreleri 8-11 yıl arasındadır. Bu süre bakım ve ilginizle daha uzun olabilir. Erkek rottweiler de 39 -61 kg arası değişmektedir. Dişi rottweilerde 36 – 45 kg arasında değişmektedir. Boyları erkek rottweilrda 61- 69 cm arasında olabiliyor. Dişi rottweiler boyları ise 56 – 64 cm arasındadır.

Rottweiler Apartman Hayatına Uygun Mudur?

Rottweiler apartman hayatına uygundur fakat yeteri derecede gezdirildiği ve sosyalleştirildiği takdirde ev içinde yaşamaya uygundur. Evde küçük çocuğunuz var ise veya misafirlerinizin çocuğu geldiğinde çocuklarla baş başa bırakılmaya güvenilecek bir köpek değildir. Çocuklar ona karşı herhangi bir hareket yapıp canı acırsa olumsuz bir tepki verebilir. Ancak kontrol altında olduklarında hiçbir şekilde zararı olmayan köpeklerdir.

Bu yazı 414 kere okundu.
Etiketler:
Rotvaydır
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

REKLAM
https://www.petyavru.com

Köpek Eğitimi

köpek eğitimi köpek pansiyonu