köpek eğitimi

Pointer Köpek Eğitimi

Paylaş
 

Pointer ırkı köpekler Hırsına ve gücüne yenik düşen ‘asi’ diye tabir edilen bir tür ırktır. Çok iyi soyu olan bu köpek ırkı iyi bir eğitim aldığı takdirde asabiyeti engellenebilir. Hızı, Koşma tarzı, hırsı, gibi birçok belirgin özellikleri ile birçok avcının gözdesi olan Pointer köpek ırkı oldukça eğitime açık bir köpektir.

Pointer Köpek ırkının fiziksel özellikleri:

Her canlıda olduğu gibi iyiler ve kötüler her daim vardır. Pointer ırkı köpekler iyi olup çok güzel avlar yaptıracağı gibi, Kötü olduğu zamanda avcılıktan bile soğutabilen bir özelliği vardır. Pointer ırkı köpeklerin arka bacakları tahmin edemeyeceğinizden fazla sağlamdır. Kaslı bir görüntüsü olan pointerin bacaklarının bu şekilde olmasının sebebi av araması ve bazı zamanlar koşması gerektiği içindir. Pointer ırkı köpeğin kısa tüyleri ve tıraş gerektirmeyen bir tüy yapısı vardır. En belirgin özelliklerinden biri ise burun yapısıdır. Burnu ince ve uzundur ve Kafa yapısı küçüktür. Uzaklarda av arayabilmesi için kafa yapısı basık bir pozisyondadır. Renk dağılımı hakkında bilgilerini veteriner yardımı ile öğrenip bakabilirsiniz. Genellikle Beneklerden oluşmaktadır.

köpek eğitimi
Köpek eğitimi hakkında bilgi sahibi olmak için http://bit.ly/kopekegitimi linki üzerinden bilgilere bakabilirsiniz.

Pointer ırkı köpeğin ruhsal özellikleri:

Öncelikle bir av köpeği olarak bilinen bu ırkın en belirgin ruhsal özelliği ‘avcılık ruhu’ taşımasıdır. Av bulma kabiliyeti, Avcılık eğitimi ve çabuk av bulabilen bir yapıya sahiptirler. Avının nerde ne zaman ne yapacağını kestirebilen burnunu ve zekâsını fazla miktarda kullanabilir. Sahibine ve ev hayatına oldukça uyum sağlayabilir.

Pointer köpek eğitimi

Bir av köpeğini en iyi şekilde eğitmek istiyorsanız eğer öncelikle zamana yaymanız gerekmektedir. Sabırlı bir şekilde eğitimi devamlı hale getirmeniz gerekiyor. Pointer köpek eğitimi için eğitime başladığınız ilk dönemler yani 1 yaş ile 2 yaş arasındaki dönemlerde hata yapma oranı çok yüksektir. Çünkü Daha olgunlaşma evresindedir. Bu dönemde vazgeçmeden devam etmelisiniz. Pointer ırkı köpek çok hırslıdır. Siz vazgeçmezseniz o da vazgeçmez. Hatalarını kabullenmeniz gerekir. Bu hatalarını kabullenmezseniz ve yeni köpek almak ve ya yeni köpek sahiplenmek gibi hatalar yaparsanız önceden geçirdiğiniz zamana ve emeğe karşı duyarsız kalmış olursunuz.

İyi bir soydan geldiğine inanılan pointer ırkı köpek safkan ise zaten zamanla yaptığı hataları düzeltecektir. Işık görülen bu köpeklerin eğitiminde sabır çok önemlidir. Köpeğinize sevgi ile yaklaşmanız gerekir. Onu evinizde tutup ya da bahçenizde bağlayıp sadece hafta sonları ava götürmek için bakıyorsanız ondan hiç bir beklenti haline girmeyiniz. Çünkü Köpeğinizin her daim sizin verdiğiniz eğitime ihtiyacı vardır. Pointer köpek eğitimi için köpeğinizi sık sık arazilere av yaptığınız yerlere götürmeniz gerekmektedir. Çünkü içgüdüsel olarak tamamen olmasa da orada ki atmosfer doğası gereği köpeğinizin av konusunda eğitimi için iyi bir fırsattır.

Pointer ırkı köpekler Ferma hareketini yapabilmesi için bir olta yardımıyla onu eğitmek yerine Sık sık ava götürmeniz içgüdüsel olarak zamanla av ile karşılaşarak ne yapması gerektiğini kavrayacaktır. Pointer köpek eğitimi için Köpeğinize zaman ayırmanız gerekmektedir. Her hafta sonu ya da ava gittiğiniz her dönemlerde veteriner izinli bir şekilde onu da yanınızda götürmeniz onu korkaklığını yok eder. Veterinerden izin almanızın sebebi ise aşılarını tamamlamış olmasıdır. Çünkü Pointer ırkı köpeklerin doğası gereği çok fazla dağ bayır bahçeyle alakası olduğu için dış parazit kapma olanağı ve ya aşıları eksik olup hastalanma riski daha fazladır. Pointer köpek eğitimi için olabildiğince profesyonel destek alarak kendiniz eğitiniz. Avcılık yapan kişilerin çoğunluğunun pointer ırkı köpeği olduğu için genellikle birbirleri ile iletişim halindedirler. Siz de onlarla hem köpeğiniz hakkında hoş sohbetler yapabilir hem de eğitimi için bilgiler alabilirsiniz.

Bu yazı 1120 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

REKLAM
https://www.petyavru.com

Köpek Eğitimi

köpek eğitimi köpek pansiyonu