köpek eğitimi

Pitbull Köpek Eğitimi

Paylaş
 

Yapıları gereği doğuştan saldırgan olan pitbull’lar her canlı gibi bulunduğu yetiştirildiği ortama göre büyürler. Durgun sakin bir ortamsa ve sahibinin emir verme tarzı da rica gibiyse bu köpekten hem cinsleri gibi atak tavırlar beklemek yanlış olur.

Pitbull Cinsi Köpekler Nasıl Eğitilmelidir?

İçgüdüsel olarak savunma mekanizmaları ön plandadır. Bunun ilk kaynağı yönlendiren kişiyle alakalıdır. Çok kibar davranılmaktan hoşlanmazlar. Sert emirler verilmelidir. Ses tonu ona göre ayarlanmalıdır. Köpeğe emir vereceğim derken abartıp hırpalamaya geçilmemelidir. Unutmayın bu köpekler doğuştan hırçındır.

Özellikle Pitbull cinsi bir köpeğe şiddet içerikli yaklaşımlarda bulunmayınız. Yapı olarak da kuvvetli çene özellikleriyle bilinirler. Her canlı karşılaşacağı şiddet doğrultusunda savunmaya geçer. Pitbull’larda bu daha da serttir. Terbiye vermek isterken beklenmedik bir durumla karşılaşabilir geri dönüşü olmayan olaylara sebep olabilirsiniz. Dikkatli olunmalıdır. Aradaki uyumu iyi yakalamalısınız. Yöneten ve yönetilen arasındaki farkı uygun şekilde kavramalıdır.

Davranışlarınız dengesiz olmamalıdır. Pitbull sizin ses tonunuzdan ne kadar kararlı ya da ürkek olduğunuzu anlayabilen hisli hayvanlardır. Buradaki en önemli şey bir pitbull sahibi olmak istiyorsanız yaşı ilerlemiş değil daha yavruyken sahiplenmenizdir. Disiplin için düzen şarttır. Gezme zamanı, oyun zamanı, yemek zamanı belli bir periyotta ilerlemelidir.

Pitbull Eğitirken Olmazsa Olmazlar

Yemek zamanlaması iyi ayarlanmalıdır. Pitbull cinsi köpekler hızlı yedikleri için çok çabuk doyarlar. Yemek aralığı 20 ya da 25 dk. aralıkta olmalıdır. Atıştırmalık tarzı mama kabına bırakılmamalıdır. Vereceğiniz eğitime olumsuz katkı sağlayacaktır. Eğer bir yere gidilecekse kapıdan öncelikli olarak köpek değil siz çıkmalısınız. Güçlü bir yapısı olmasından kaynaklı enerjisini atmak isteyecektir. Bir şeyi atıp getirme tarzı oyunlar tercih edilebilir fakat kesinlikle güç ağırlıklı oyunlar oynamayın. Güçlerini engelleyemezler oyun oynarken size zarar verebilirler. Sizin emirlerinizi dinlemesini istiyorsanız iletişim halinde olduğunuz pitbullunuzla göz hizasına geldiğinizde köpeğiniz kafasını çevirmeden siz göz hizasından çıkmamalısınız. Bu üstünlük göstergesidir.

Oyun saatlerini siz belirleyin bitti dediğinizde bitmelidir. Ev içerisindeyken sizin istemediğiniz herhangi bir eşyayı ağzına sıkıştırıp tutarsa “hayır” ya da “bırak” komutu geçerli olmalıdır. İstemediğinizi ve yapmaması gerektiğini ses tonunuzdan hissettirmelisiniz. Kesinlikle bir şey fırlatma ya da vurma gibi yöntemlere başvurmayınız. Pitbullun üç önemli ve vazgeçilmez komutları “gel” , “dur” ve “bekle” dir. Bekle dediğinizde olduğu yerde kımıldamadan sizi beklemelidir. Gereksiz komutlardan kaçının. Hayvanda kafa karışıklığına yol açmayın. Uyması gerekenleri bilmesi ve uygulaması yeterlidir. Extra bir şeyler yapmasını istiyorsanız hareketlerle göstermelisiniz. Öğrenene kadar tekrarlanmalıdır.

Pitbull Cinsi Köpeklerin Beslenme Şekli

Yeni doğmuş bir pitbull her küçük bebek gibi süt ile beslenir. Annesi ya da ek mama yardımıyla. Bir haftalık ve 15 günlük olduklarında artık doğdukları ağırlıkların 2 katına ulaşmışlardır. Tabi bu ağırlık durumu köpeğin beslenme tarzına göre değişiklik gösterebilir. Pitbull bir yavrunun normal bir kuru mamayla buluşması 3 ya da 4 haftalık döneminde gerçekleşir. İlk etapta garipsedikleri bir durumdur.

Süte alışkın olmalarından kaynaklı direk kuru mama yiyemezler bazen suyla biraz ıslatmak gerekebilir. Biraz daha büyüme gerçekleştiğinde yaklaşık 6 aylık olduklarında artık sütten tamamen koparlar. Yavru bir pitbull beslenme ihtiyacı gelişim açısından yetişkin bir köpekten daha fazla durumdadır. Evde bir beslenme tarzı varsa sağlıklı güçlü bir pitbull için uzmandan beslenme tavsiyeleri alabilirsiniz. Bazı durumlarda mineral ya da vitamin takviyesi yapılabilir. Pitbullar genellikle taze hazırlanmış mamaları severler. Her zaman kapları temiz olmalıdır. Sık aralıklarla beslenmelidir. Et ağırlıklı beslenmeyi severler. Köpeğinizin isteği doğrultusunda yemek zevki değişebilir.

Bu yazı 350 kere okundu.
Etiketler:
Pitbull
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

REKLAM
https://www.petyavru.com

Köpek Eğitimi

köpek eğitimi köpek pansiyonu