köpek eğitimi

Osman Bey Köpek Eğitimi

Osman Bey Köpek Eğitimi

Köpeklerde eğitim gerekli midir?

İnsanlarda olduğu gibi hayvanlarında insanların bulunduğu mekânlarda uyması gereken bir takım kurallar vardır. Bu kurallar bütünü de eğitimin temelini oluşturmaktadır. Kurallar köpekler aynı zamanda köpek sahiplerinin kusurlarının örtülmesi için öğretilen komutlar dizisinden oluşur. Herhangi bir eğitim merkezine gittiğinizde temel olarak köpek ve sahibi için uyum içerisinde yaşayacağı bir hayat planlanır ve kurallar ile uygulanmaya koyulur. Köpekler davranışları komut ile şekillendirilebilen canlılardır. Verilecek olan eğitim de bunu kıstas olarak kabul ederek yapılmalıdır. Köpeklere davranışsal yaklaşım ciddi olmalı fakat bu gaddarlığı içeren bir tutumdan uzak olmalıdır. Eğitim alanlarında bu disiplin kadar sevgi ve fiziki temas hayvanlara aşılanarak eğitimde yol almak amaçlanır.

Fiziki temas ile dostça bir tavır içerisinde yaklaşan eğitmenlerimiz sınırsız sabır ile size özel ilgi sunmaktadır. Köpeklerin öğrenme kapasiteleri bir buçuk yaşa kadar çok yavaş olmakla birlikte bir buçuk yaştan sonra hızlanmaktadır. Özellikle yavru köpeklere eğitim merkezlerinde uygulanan sabır ve komutlarla yoğrulmuş yoğun sevgi programları onlara yavaşta olsa eğitim değeri katmak hedeflenir. Yavru köpekler bir miktar yavaş öğrenime sahip olsalar bile öğrendikleri komutları asla unutmazlar. Eğitim insanlarda olduğu gibi köpeklerde de yavaş ve sabırlı olmalıdır. Köpeklerde mükâfatlandırma eğitime başlanırken temel disiplinlerdendir. Bu disiplin sadece yiyeceklerle mükâfatlandırma ile oluşmayıp temelde birçok sevgi ile hedefe varılmak amaçlanır.

Köpekler daima yiyecek ile mükâfatlandırılıyorsa daima aç bırakılıyorsa onların çabaları yiyeceğe sahip olmak üstünde olacaktır. Köpekler yiyecek ile mükâfatlandırmanın aksine sevgi ile fiziksel temas ile eğitilmelidir. Köpekler eğitim merkezlerinde son derece titiz olarak ve belirli periyotlar ile çalıştırılmaktadır. Birden birçok şey yüklenemeyeceği gibi köpeklerin yoruldukları ve sinirlendikleri durumlarda eğitim derhal kesilir. Aksi halde köpeğin tüm motivasyonu kaybolur ve diğer eğitimlere geldiğinde dikkat dağınıklığı ve derse ilgisizlikler görülür. Duygu olarak hırçınlaşarak saldırgan bir tutum sergiler. Eğitimden korkarak kendini o alanda rahatsız hisseder ve etraftaki diğer şeyler ile meşgul olur. Köpek eğitiminde dengeli olmak ve sabırlı olmak çok önemlidir özellikle yavru köpeklere müthiş derecede özen göstermelisiniz.

Yavru köpekler ortama ayak uydurmakta çok fazla zorlanır köpek sahip ilişkisini anlamaya çalışıyorken ve dünyayı tanımayı hedefliyorken kendini bir anda farklı bir ortamda bulması onun için zor ve yıpratıcı bir süreç olacaktır. Bu zor sürece mümkün olduğunca bir yaşın son kısmına doğru başlanmalıdır. Özellikle bu süreç bir hayli eğitmeni ve köpek sahibini zorlayacaktır. Köpeklerde yanlı davranışlarda bulunmamaları için eğitim alanlarında bazı tuzaklara ve kurallara tabi tutulur. Bu tuzaklar ceza olarak algılanmamalıdır. Birçok eğitim merkezinde aynı şekilde eğitim kuralları uygulanır ve bu kurallar sizin ve köpeğinizin gelecekteki yaşamında sıkça kullanacağı bir avantaj haline dönüşecektir. Ayrıca eğitimde kullanılan tuzak metotlar köpeklerin yaşayacağı alanların sınırlarını bilmesine sebep olacaktır. Sınırlarını bilen bir köpek sahibine evinde arabasında ve yolda uyum içerisinde eşlik edecektir. Dışarı çıkılan her gezme sonucu sıkıntı olmayacaktır. Tasmalı tasmasız hareket edebilme yetisine sahip olacak nereden ve nasıl kendisine zarar geleceğini bilecektir.

Ayrıca verilen eğitimlerde sahiple yakın temas ve yakın yürüyüş dersleriyle köpek dışarıdaki bir alanda bulunduğunda sahibinin gözlerine bakarak daima onu takip edecektir. Yakın mesafeyi koruyacak sahibini peşinden koşturmayacaktır. Eğitim merkezlerinde gündelik yaşamlarına dair her türlü komut öğretilebilmektedir. Bu öğretiler temiz ve geniş alanlarda köpek sahip ve eğitmen üçlüsü ile gerçekleşmektedir. Eğitim verilen alanlarda bulunan köpeklerin sağlık kontrolleri ve aşıları mutlaka tamdır. Çok fazla iç içe ve karmaşık şekillerde bulunmaları yasaktır. Bazen her köpek bir diğeri için tehlike unsuru oluşturduğundan eğitim alanlarında bu konuya çok dikkat edilir. Köpekleriniz eğitmenler tarafından titizlikle eğitilir.

Bu yazı 356 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

REKLAM
https://www.petyavru.com

Köpek Eğitimi

köpek eğitimi köpek pansiyonu