köpek eğitimi

Newfoundland Köpek Eğitimi

Paylaş
 

Newfoundland Köpek Eğitimi

Oldukça iri ve dev bir cüsseye sahip olan Newfoundland cinsi köpekler, iri cüsselerinin bıraktığı izlenimin tam tersi olarak, çok iyi huylu ve sevgi dolu köpeklerdir. En büyük köpek ırklarından biri olma özelliğini taşıyan Newfoundland köpekler, her türlü iklim koşuluna uyum sağlayacak kadar sağlam bir yapıya sahiptir. Kesinlikle ani hareketleri bulunmayan bu cins köpekler, dik ve sert bir duruş sergilerler. Büyük ve geniş kafaları, uzun bir sırt yapıları, güçlü ve iri kemikleri vardır. Kare şeklinde olan bir çene ile büyük ve geniş delikli burunlara sahiptir. Gözleri kafalarına oranla oldukça küçük olan Newffoundland ırkı köpeklerin gözleri koyu renktir. Üst dudaklarında belirgin bir sarkıklık vardır ve dudakları yumuşak yapıdadır.

Kulak yapısı ise üçgen şeklindedir ve küçüktür. Oldukça güçlü olan kuyrukları, aşağı doğru sarkık bir görünümdedir ve iyi yüzücü olan bu cins köpekler, yüzerken kuyruklarının bu yapısından faydalanmaktadırlar. Çok güçlü bir boyun yapıları ve orta uzunlukta tüyleri bulunmaktadır. Kalın ve çift kat olan tüy yapısı, suya oldukça dayanıklıdır. Göğüs, bacak ve kuyruğunda bulunan tüyler daha uzun görünümdedir. Newfoundland cinsi köpeklerin tıraş için uygun yapıları yoktur. Yılda 2 defa tüy döken Newfoundland köpekler, ev ortamında daha fazla tüy dökme eğilimi göstermektedirler. Haftada bir fırçalanarak tüy bakımlarının yapılması tavsiye edilmektedir. Tarihin en eski köpek cinslerinden biri olan Newfoundland köpekler, 68 kilogram ve üzerinde ağırlıkları vardır. Genel olarak kronik bir hastalığa yatkın olmayan bu köpek cinsinin ortalama ömrü 10-12 yıl arasındadır.

Kendine özgü bir görüntüye sahip olan Newfoundland ırkı köpekler, iyi bir aile köpeğidir. Çok iyi yüzücü olmaları, yumuşak ve yardımsever karakteri nedeniyle, cankurtaran köpek olarak yetiştirilirler ve bu konuda çok başarılıdırlar. Boğulmak üzere olan birçok insanın hayatını çok başarılı bir şekilde kurtarmakta ve bunu içgüdüsel olarak yapmaktadırlar. İyi bir yüzücü olmasının dışında, aynı zamanda ağır yük taşıyan işçi bir köpektir. Karakter olarak en belirgin özellikleri, zeki, neşeli ve huzurlu bir köpek cinsi olmalarıdır. Yumuşak huylu olmasının bir sonucu olarak, saldırgan tavırlara sahip değillerdir. Ancak nadirde olsa, bir tehlike sezdikleri takdirde, tanıdıkları insanları ya da hayvanları korumak için, iri cüsselerini kullanmak konusunda tereddüt etmezler.

Ailesine çok bağlı olan bu köpeklerin çocuklarla da arası oldukça iyidir. Oyuncu bir yapıya sahip olan Newfoundland cinsi köpekler, çocuklar için çok eğlenceli bir arkadaş olabilirler. Çevrelerinde bulunan evcil hayvanlarla ve yabancı insanlarla da iyi geçinerek, ne kadar iyi huylu ve yumuşak karakterli olduğunu kanıtlamaktadır. Şehir hayatına kolay bir şekilde uyum sağlamasının nedeni de, iyi, yumuşak ve yardımsever bir ruha sahip olmasından kaynaklanmaktadır. Oysa Newfoundland köpek eğitimi zor bir eğitimdir. Eğitime karşı çok açık olmayan Newfoundland köpeklerin eğitilmesine 7-8 aylıkken başlanması ve eğitim sürecinde oldukça sabırlı, sakin ve tutarlı bir duruş sergilemek çok önemlidir. Sert yöntemlerle verilen eğitim, zaten eğitimi zor sağlanan bu cins köpeklerde asla başarılı olmayacaktır. Newfoundland köpeklerin eğitimini kolaylaştırmanın püf noktası, eğitimi üstlenen eğitimcinin ses tonudur.

Şehir hayatına uyum sağlaması istenen Newfoundland ırkı köpeklerinin, yüksek egzersiz ihtiyaçlarının karşılanması, onların şehir hayatına uyumlarını büyük ölçüde hızlandırmaktadır. Çok yüksek enerjiye ve oyuncu bir yapıya sahip olan bu cins köpeklerin, günlük egzersiz ihtiyaçlarının tam anlamıyla karşılanması ve bu ihtiyaca yönelik fırsatların yakalanması, enerjilerini atmaları, kilo almalarının engellenmesi ve şehir hayatının içine girebilmesi anlamında çok önemlidir.

Bu yazı 506 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

REKLAM
https://www.petyavru.com

Köpek Eğitimi

köpek eğitimi köpek pansiyonu