köpek eğitimi

Maslak Köpek Eğitimi

Paylaş
 

Maslak Köpek Eğitimi

İnsanların sadık dostlarıdır köpekler. Evinizde birlikte yaşayacağınız samimi ve sıcak dostlarınızın sosyalleşmesi birlikte yaşama uyum sağlamaları ve ev yaşamının yeni katılımcısıyla sorunsuz bir şekilde sürmesi kaliteli bir köpek eğitimiyle mümkün olacaktır. Farklı tekniklerle yürütülen köpek eğitiminde günümüzde en çok tercih edilen yöntem pozitif köpek eğitimidir. Şiddet içermeyen bu eğitim modeli klasik ve edimsel koşullanmanın ödül sistemini aktif bir şekilde kullanır. Yani pozitif eğitimde ceza tercih edilmez. Köpek eğitimi farklı başlıklar altında verilmektedir. Böylece eğitim alınan alanın özellikleri göz önünde bulundurularak gerekli yöntem ve teknikler belirlenir.

İç ve Dış Mekân Tuvalet Eğitimi

3-4 hafta süren iç mekan tuvalet eğitimi için tercih edilen yaş Aralığı 3-6 ay arasıdır. Evinizde tuvaletini yapacağı nesneyi öğrenmesi odaklı olan bu eğitimin süresi köpeğin öğrenme süreciyle bazı farklılıklar gösterebilir. Eğitim eğitmen gözetiminde köpeğin yaşayacağı evde ya da eğitmenin kendi evinde verilebilir. İkinci durumda eğitmen köpeği sahibine teslim ettiğinde yapılması gerekenlerle ilgili bilgileri köpek sahibine vermektedir. Ancak köpeğin bu süreçte ufak tefek hatalar yapabileceği de göz ardı edilmemelidir.

Dış mekân tuvalet eğitimi için köpeğin aşılarının tamamlanması ve 6. Ayını doldurması beklenir. Bunun nedeni ise köpeklerin gerekli kas gelişimini ve kas kontrolünü sağlamasının bu sürede tamamlayabiliyor olmasıdır. Küçük köpek ırklarında tavsiye edilmeyen bu eğitim büyük köpek ırkları için oldukça uygundur. Maslak köpek eğitimi tesislerinde verilen bu eğitim sayesinde köpeğinizi günde birkaç kere dışarı çıkararak tuvalet ihtiyacını gidermesini sağlayabilirsiniz.

Ev İçi Uyum ve Sosyalleştirme Eğitimi

Temel itaat eğitiminin de ilk basamağını oluşturan bu eğitim için köpeğin 3-6 ay arasında olduğu dönem tercih edilir. Tüm aile bireylerinin katılımının sağlandığı bu eğitimle ev içi kuralları ve dışarıda nasıl davranacağı köpeğinize öğretilir.

Temel İtaat Eğitimi

Tavsiye edilen en önemli eğitim temel itaat eğitimidir. Temel itaat eğitimi almayan dostunuzun diğer eğitimleri de alması pek mümkün olmamaktır. Bu eğitimle köpeğiniz temel itaat komutlarını uygularken sizinle daha uyumlu bir yaşam sürdürür. 6-9 ay aralığının daha çok tercih edildiği temel itaat eğitimi Kangal, Rootweiler, Mastif, Husky, Cane Corsa, Alabai, Samoyed, Chow Chow gibi güçlü köpek ırklarında 5.5 aylık olduğunda başlamaktadır. Kas yapısı güçlendikçe ve karakteri oturdukça bu köpeklerle eğitim zorlaşmaktadır. Ortalama hafta süren eğitimin son haftasını köpeğin sahibiyle yapacağı çalışmalar oluşturmaktadır.

Otur, yat, otur bekle, yat bekle, takip ve hayır komutları temel itaat eğitiminde öğretilen komutlardır. Takip komutuyla sol tarafınızda size uygun adımlarla sizi takip eder hale gelen köpeğinizin sizi çekiştirmesi ve ani hareketle yapması önlenmiş olur. Diğer komutlarla da dışarda gezerken duraklamalarda köpeğinizin oturarak ya da yatarak sakince sizi beklemesini sağlarsınız. Yapacağı ani veya taşkın bir hareketi hayır komutuyla rahatça önleyebilirsiniz.

İleri İtaat Eğitimi

Temel itaat eğitiminden sonra verilen eğitim aşamasıdır. İleri itaat eğitiminde 9-12 ay arası tercih edilmektedir. Bu eğitimle temel itaat eğitiminde öğrendiği komutları sizden uzaktayken ve daha uzun süreli yerine getirir. Dışarda yanınızda tasmasız halde yürüyebilir. Sizden uzaktayken komutları yerine getirmekle birlikte yine de köpeğinizin görüş alanında olmanız gerekir. Temel itaat eğitimine ek olarak gel komutu da öğretilir.

Kişi ve Alan Koruma Eğitimi

Alan koruma eğitimi bekçilik özelliği taşıyan köpeklere verilen bir eğitimdir. 18. aydan sonra verilen bu eğitimden önce yine temel itaat eğitimin alınmış olması şarttır. Köpek, koruyacağı kişinin tehlikede olduğunu hissettiğinde harekete geçer. Önce havlayarak uyarır. Tehdit unsuru müdahale edebileceği alana girdiyse öğretilen komutları uygulayarak tehdidi etkisiz hale getirir.

Bu yazı 467 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

REKLAM
https://www.petyavru.com

Köpek Eğitimi

köpek eğitimi köpek pansiyonu