köpek eğitimi

Köpek Eğitimi Pointer

Paylaş
 

Köpek eğitimi ile ilgili bilgi aktarmadan önce köpeklerle ilgili kısa bir bilgi vereceğiz. Köpeklerin bakımı ile ilgili bazı hususlara değinceğiz .Ardından da Köpek eğitimi Pointer hakkında bazı bilgiler vereceğiz

 

Çok dikkat etmemiz gereken en önemli mesele köpek satın alırken ya da sahiplenirken ona bakabilecek durumumuz olup olmadığıdır. Elbette gerçekten köpeklerin değerini bilenler bundan uzak duracaktır. Fakat pek çok kişi bir zevkle köpek satın alıp özellikle tatil bölgelerinde bırakıp dönmekte veya metrolarda başkalarının alıp sahiplenmesi için bırakmaktadır. Bu durum köpeklerin psikolojisin oldukça olumsuz etkilemektedir. Bu sebeple başta da söylediğimiz gibi eğer köpek satın alacaksak muhakkak ciddi biçimde ona senelerce bakacağımızdan emin olmalı bir zevkle böyle bir işle kalkışmadığımıza dikkat etmelisiniz.

 

Köpeklerin hepsi hamilelik, cinsel, ya da tüy dökme gibi çok hassas bazı dönemler geçirebilirler ve bu dönemlerde oldukça ciddi sorunlarla karşılaşabilirler. Bu sebeple köpeğinizi altı ay veya bir yıllık süreçlerle mutlaka bir baytara götürmeli ve kontrol ettirmeli özellikle kemik problemi olup olmadığına dikkat etmeli eğer bu tip problemleri varsa gerekil vitamin takviyelerini vermelisiniz.

 

Bu konuların ardından şimdi de pointer köpek eğitiminden bahsedelim. Bildiğiniz gibi pointerler av için özel olarak yaklaşık 200 yıl önce farklı ırkların karışımından üretilmiş köpeklerdir. Çok uyumlu hayvanlardır. Hem kendi cinsleriyle hem de diğer hayvanlarla doğru bir şekilde sosyalleşebilirlerse oldukça iyi geçinebilen ayrıca aileler içinde oldukça uygun olan hayvanlardır. Çocuğunuzla çok iyi geçinebilir. Pointerlerin diğer pek çok köpek cinsine göre çok daha kondisyonu yüksek ve dayanıklı vücut yapısına bunun yanı sıra atletik bir yapıya sahiptir. Çok daha büyük bir burun yapısına sahiptir.

 

Pointerler daha öncede bahsettiğimiz gibi av için vardır. Daima avlanmak isterler eğer avlanmalarsa sizlere çok hareketli olduklarından dolayı bazı rahatsızlıklar verebilir. Av döneminde av güdülerini yeterince kullandığı için mutlu olan hayvanlarınızı av dönemlerinden sonra da mutlaka bu güdülerini törpüleyecek bir takım egzersizler yaptırmalısınız örneğin bir sopayı fırlatarak tutmasını sağlama gibi Ayrıca pointerler her ne kadar bahçe köpekleri olarak görülse de söylediğimiz gibi ava ve harekete çok düşkün hayvanlardır.

Bu sebeple eğer av hobiniz varsa bu hayvanları sahiplenmeli aksi takdirde satın almamalısınız aksi takdirde yalnızca bir hayvanı doğasından koparmış olmaz bir de ona eziyet etmiş olursunuz. Pointerler iş köpekleridir. Askeri ve polisiye bazı işlerde görev alabilirler örneğin uyuşturucu bulma, iz sürme, patlayıcı madde bulma gibi pek çok işte görev alabilirler. Bu sebeple çok faydalıdırlar.

 

Av sezonu boyunca sürekli hareket içinde olup yorulan pointerlerin av sonrası dönemlerde eğitim bakım ve beslenme ile birlikte yaşam koşullarında bir takım değişiklikler oluştuğunu görüyoruz. Özellikle beslenme açısından oluşan bu değişiklik oldukça doğal karşılanmalı ve buna göre bir muamele yolu izlenmeli. Tüm av köpekleri gibi pointerler içinde avcılık eğitiminde en önemli husus genetik yapılarıdır. Eğer bir hayvanın genetik yapısında avlanma içgüdüsü yoksa ona bunu öğretmek oldukça zordur. Bu sebeple anne ve babası avcı olan köpeklerin çok daha iyi avcı olacaklarını ve vereceğiniz av eğitimini çok daha çok benimseyebileceklerini akıldan çıkarmayalım. Genetik iyi bir anne ve babanın yavrusu da onun kadar iyi olur. Hatta bezen yeni özellikler kazanarak daha iyi bir cins olur.

 

Kısacası avlanma hususunda oldukça yetenekli olan bu köpekleri doğru bir şekilde besleyip bakar ve genetiğinin iyi olmasına dikkat ederek sahiplenirseniz gerçekten çok iyi sonuçlar alabilirsiniz.

 

Bu yazı 473 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

REKLAM
https://www.petyavru.com

Köpek Eğitimi

köpek eğitimi köpek pansiyonu