köpek eğitimi

Köpek Eğitimi Kopay İstanbul

Paylaş
 

Köpek eğitimi hayatlarını bizimle birlikte sürdüren can dostlarımız için oldukça önemli ve gerekli bir konudur. Köpekler, zaman içerisinde insan yaşamına adapte olmayı başarmış olmalarına karşın halen daha bazı noktalarda anlaşılmaz durumlar mevcuttur. Köpekler çoğu zaman insanları anlarlar fakat insanlar onları anlamakta oldukça zorlanırlar. Durum böyle iken hem sahibi hem de köpek için yaşam daha zor bir hal almıştır. Köpek eğitiminin amacı ise aradaki bu anlaşmazlıkları ortadan kaldırıp ortak bir iletişim biçimi oluşturmak olarak düşünülebilir.

Her Cins Köpek İçin Ayrı Bir Eğitim Gerekir

Eğitimler her köpek için ayrı ayrı planlanmış ve uygulamaya konulmuştur. Bunun amacı da hem cins hem de yetenek bakımından birbirinden ayrılan köpekleri alanlarında maksimum yaşam kalitesine ulaştırmaktır. Bunu bir örnek ile açıklamak gerekirse Av Köpeğine bir Bekçi Köpeği eğitimi verilmesi temelden yanlış olacaktır. Av köpekleri, yetenekleri ve koku alma duyuları sayesinde üstün sezgileri bulunan köpeklerdir. Koruma köpekleri ise içgüdüsel olarak korumaya daha yatkın, daha iri boyutlarda olan köpeklerdir.

Bir Av Köpeği Olan Kopay İçin Eğitim Süreci

Koku alma duyuları ve sezgisel yetenekleri ile bir av köpeği olan Kopay ırkı, avcılık sporunda dünyada en çok tercih edilen köpek ırkları arasında yer alır. Dünya üzerinde Transilvanya Tazısı olarak adlandırılan Kopay, kendine has tüy rengi ve beneklere sahiptir. Karakteristik olarak yumuşak bir mizaca sahip olan Kopay köpekleri, kolay sinirlenmez ve insan canlısıdır. Ortalama bacak yükseklikleri 55-60 santimetre aralığında olan bu ırk, bıldırcın, keklik, tavşan ve domuz avı konusunda uzmandır. Eğitilmesi son derece kolay olan bu ırk, ödüllendirilmeyi sevdiği için verilen komutları ödül ile karşıladığınızda buna alışır. Komutlara alışmasının yanı sıra avlanma sırasında uyması gereken başlıca durumlar ise şu şekildedir

Kopayİtaat Eğitimleri

Ev köpekleri, ne kadar uzman ve yetenekli olsalar da onların bu özellikleri kadar itaat etme sorunlarını da aşmış olmaları gerekmektedir. Bu itaat yetisi hayvanlara araziye çıktıklarında sahibinin yanından ayrılmamaları ve komutları yerine getirmeleri açısından verilen eğitimlerdir. Köpekler av hayvanlarını sezdiklerinde verecekleri ”ferma” denen işaret ile sahiplerini av hakkında uyarır ve onları aynı zamanda avın olduğu bölgeye yönlendirir. Avcının hazır olması durumunda da av hayvanını yerinden kaldırarak avcının önüne sürer veya çıkarırlar. Av hayvanının vurulmasının ardından da onları bulundukları yerlerden alarak avcının yanına getirirler. Bu eğitimler bu yeteneklerin ortaya çıkarılması ev avcı ile köpeğin iletişimlerinin sağlanmasını amaçlamaktadır. Kuşkusuz ki sahibini dinlemeyen, ondan belirli bir mesafeden daha fazla uzaklaşan ve av hayvanlarını kaçıran köpekler eğitimsiz ve istenmeyen köpekler olarak muamele görürler.

KopayTuvalet Eğitimleri

Şehir yaşamına adapte olan köpeklerin alması gereken en temel eğitimlerden olan Tuvalet eğitimi, köpeklerin belirlenen alanlar dışında tuvaletini yapmalarını önlemek amacındadır. Bu şekilde köpekler yalnızca belirlenen alanları kullanırlar. Eğer ki belirlenen alanların önünde bir engel(kapı vs.) varsa sahiplerini bunun için uyarır ve tuvaletinin geldiğini anlatırlar. Bu eğitimin amacı da bu şekilde özetlenebilir.

KopayYemek Eğitimleri

Yemek eğitimleri, köpeklerin belirlenen alanlarda belirlenen yiyecekleri tüketmesini sağlamak amacındadır. Kuşkusuz ki kendisini rahatsız edecek yiyecekleri yemesinin önüne geçmenin yanı sıra bulunulan çevredeki insanları rahatsız edecek davranışlar sergilemesinin de önüne geçilmesi amaçlanır. Köpek, acıktığında sahibine bunu anlatacak hareket ve sesler çıkararak sahibinin onu beslemesi gerektiğini anlatır. Bu eğitimin amacı da köpeklerin hem daha sağlıklı beslenmeleri hem de kendisine ait olmayan besinleri yememeyi öğrenmesi olarak nitelendirilebilir.

Bu ve bunun gibi daha birçok eğitimin verildiği Köpek Eğitim merkezleri hem can dostlarımız hem de bizler için daha rahat ve sürdürülebilir bir yaşam sürdürebilme seçeneği sunmaktadır. Eğitim alan köpekler diğer köpeklere oranla daha sağlıklı ve mutlu, aynı zamanda sahipleri de onlarla birlikte daha huzurlu ve keyifli bir yaşantı sürerler.

Bu yazı 363 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

REKLAM
https://www.petyavru.com

Köpek Eğitimi

köpek eğitimi köpek pansiyonu