köpek eğitimi

Köpek Eğitimi Husky İstanbul

Paylaş
 

Vahşi doğanın ihtişamını buz gibi gözleri ve ‘cool’ duruşuyla yansıtan köpek cinsi ‘Husky’ ya da diğer bilinen adıyla ‘Sibirya Kurdu’

Kurda benzeyen yüzü, delici mavi bakışları, büyüleyici tüyleri, keskin zekası, kendine has nazik doğası bölgesine giren yabancı birine karşı sevecen bir tavır sergilemesinden bile anlaşılabilir.

Sibirya Kurdunun Özellikleri

Husky, ailenizin üyesi olmak için gereken tüm özelliklere sahiptir. Genel bakımı oldukça kolaydır. Tüylerinin düzenli olarak taranması gerekmektedir. Özgürlüğü çok seven ve özgürlüğüne çok düşkün bir ırktır. Bu köpekler sıcak iklimi sevmezler. Aşırı sıcakta kalmaları halinde ciddi sağlık sorunları meydana gelebileceği gibi ölümle bile karşılaşılabilir. Sibirya Kurdu çok zeki ve oldukça inatçı bir köpek ırkıdır. Kendilerini sıkı bir eğitim programından geçirecek ve kendine sadık hale getirebilecek kadar kararlı ve bir o kadar da sabırlı bir sahibe ihtiyaç duyarlar.

Özellikle müstakil evlerde daha sağlıklı büyürler. Tasmasız olarak gezdirilmeye müsait olmayan bir ırktır.

Sibirya Kurdunun Bakımı

Bütün köpek ırklarının birbirinden farklı özellikleri, huyları vardır. Birbirlerinden farklı ihtiyaçlara, farklı sorunlara sahiptirler. Bunun içindir ki bütün köpek ırklarının bakımı birbirinden oldukça farklıdır.

Sibirya kurdu, cesaret yoksunu kişiler için uygun olmayan bir ırktır. Bu ırkın ciddi anlamda iyi bir bakıma ihtiyacı vardır.

Bu ırk temizlikleriyle ünlüdür. Genelde senede bir kere bile banyo yaptırılmayla birlikte temiz kalabilen bir hayvandır. Sıkça kendilerini bir kedi misali temizlerler.

Sibirya kurtları hareketi çok seven bir cins olduğundan dolayı ayakları onun için en önemli olan organlardan biridir bu yüzdendir ki ayaklarının sağlık durumunu sıkça kontrol edip bir sorun olup olmadığından emin olmanız gerekmektedir. Kulakları düzenli olarak bir pamuk yardımıyla haftada bir iki kez temizlenmelidir.

Apartmanda yaşamaya elverişli bir cins değildir. Bu yüzden eğer apartmanda beslemek istiyorsanız enerjisini atması için günde birkaç kez dışarı çıkarıp aktivite yaptırmanız gerekmektedir.

Sibirya kurdunuzun günlük 30-60 dakika arasında sabit bir egzersiz programı olması gerekmektedir. Bu antrenman programı psikolojik ve fiziksel gelişimi için çok önemlidir.

Sibirya Kurdunun Eğitimi

  • Sibirya kurdunuzu eğitmeye başlarken kesinlikle ‘Alpha’ (lider) olmalısınız. Bu köpeğinizin sizi dinlemesi ve kurallara uyması açısından çok önemlidir. Eğer bunu yapmazsanız köpeğiniz evde başına buyruk olur ve kendi istediklerini size yaptırır çünkü Sibirya kurtlarının özelliklerinden biri sürü psikolojisi ile hareket etmeleridir baskın karakter siz olmazsanız devreye kendisi girecektir. Unutmayın ki bu ırk çok zekidir.
  • Öğünleri asla aksatmayın. Mama kabını yemeği bittikten sonra mutlaka önünden alın. Serbest beslenmesine asla izin vermeyin.
  • Evdeki ‘lider’ konumunuzu asla kaybetmeyin. Sibirya kurdunuzun sizin otoritenizi test etmeye kalkacağını unutmayın.
  • Eğer eğitimini siz veremiyorsanız mutlaka bir uzmandan yardım almanız gerekmektedir. Günümüzde köpeklere eğitim veren birçok yer açılmaya başlamıştır. Köpeğinizin özelliklerini bilirseniz hangi uzmandan nasıl bir yardım almanız gerektiğini de o derece iyi bilirsiniz. Köpek eğitimi huskyistanbuliçinde uzman yardımı alacağınız yerler mevcuttur. Köpeklere eğitim verilen yerlerde köpeğinizin yeteneklerine, özelliklerine göre farklı köpek eğitimi vermektedirler. Bu eğitimler alanlarına göre ayrılmaktadır.

Temel itaat eğitimi, ileri itaat eğitimi, Bodyguard eğitimi, Alan koruma eğitimi, Tuvalet eğitimi, Show eğitimi, Davranış bozukluğu gibi kategorilere ayrılmıştır. Bu kategorilerden hangisini almanız gerektiğini ise uzmanlar yardımıyla öğrenebilirsiniz.

Köpeğiniz çok enerji dolu olduğundan ve aktivite programlarını her gün yapması gerektiğinden aktivitesi bol olan bir eğitim merkezini tercih etmeniz gerekmektedir. Aynı zamanda bahçesi olan müstakil bir ev şeklinde olan eğitim merkezlerini ilk sıraya almanızda fayda olacaktır. Eğer bu kadar uğraşmaya vaktiniz yoksa bunu sizin için yapan eğitim merkezleri de mevcuttur. Sabah itibariyle bıraktığınız köpeğinizi gün boyu değişik aktivite programları yaptıran, rehabilitasyon hizmeti veren ve daha sonra evinize kadar bırakan bir yere başvurabilirsiniz.

 

Bu yazı 337 kere okundu.
Etiketler:
Husky İstanbul
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

REKLAM
https://www.petyavru.com

Köpek Eğitimi

köpek eğitimi köpek pansiyonu