köpek eğitimi

Köpek Eğitimi Doberman İstanbul

Paylaş
 

Doberman cinleri özellikleri itibariyle öğrenmeye yatkın bir ırk olarak tanımlanır. Doberman cinsinin ev içine sadık ve duyarlı olması için kesinlikle eğitilmesi gerekir. Bu cins kolay kavrama yeteneğindeki sahip olup, gösterilenleri uygulamaya ve ödül ceza yöntemiyle eğitilme konusunda oldukça başarılıdır. Ceza yönteminin en iyi şekilde uygulanması gerekir, aksi takdirde cezayı da akıllarında tutacakları için büyüdüklerinde saldırganlık gözlenebilir. Genel olarak köpekler, bir yıl içinde yapılan eğitimlere oldukça hızlı şekilde cevap verebilir. Ancak bir yıl içinde eğitim almayan köpeklerin de eğitilmesi mümkündür. Yaşları ilerleyen cinslerin kavramaları ve eğitime cevap vermeleri daha uzun zaman alırken, gözlerini açtıkları andan itibaren eğitim verilen köpekler 1 yılda tüm eğitimini tamamlayabilir. Sahibiyle uyum yakalayan köpekler eğitilme süresine daha erken ve daha olumlu cevap verebilir. İstanbul’da pek çok köpek eğitim merkezi bulunur. Ancak farklı ırklarla yan yana olan dobermanlar kendi kişiliklerini farklı bir hale sokabilirler. Köpeklerin kendi kişiliğinden ödün vermeden eğitim alması gerekmektedir. Eğitimin farklı kademeleri ve isimleri vardır. Her köpek için itaat eğitimi şart olarak görülür. Köpekler kendilerini sahiplerinden üstün görmemeleri için itaat eğitimi oldukça önemli bir yer alır.

Doberman Nasıl Bir Cinstir?

Doberman saldırgan olarak bilinen bir cinstir. Eğitim almadan evde beslenilmesi tavsiye edilmez. İnce bir fiziğe sahip olan bu ırk, siyah veya kızıl renkleriyle tanınabilir. Kulakları sivridir ve zeka seviyesi üst düzeydir. Yaklaşık olarak yetmiş cm kadar yerden yükseklikleri görülebilir. Ağırlıkları ise ortalama otuz beş kg civarında gözlenir. Asıl kökeni Almanya olan bu cinsin vücudunun farklı bölgelerinde çeşitli lekeler ve renk ayrımı bulunur. Kulaklarının kesilmesi pek çok ülke tarafından uygun görülmemiştir. Seri ve çevik olarak nitelendirilen bu ırk eğitimlerine olumlu şekilde cevap verebilmektedir. Köpekler için eğitimin ilk zamanları zorlu bir süreç olarak görülür. Sahip ve köpek arasında pek çok sorun ortaya çıkabilir. Eğitim süresi arttıkça köpeklerdeki değişim de gözle görülür bir hal alacaktır. Bu süre içerisinde köpeklerin yanında olunmalı ve üzerinde bir otorite kurulmalıdır. Eğitim konusunda zorluk çıkaran cinslerden biri de dobermandır. Ancak zeka seviyesi yüksek olduğu için zamanla bulunulan durumu kabullenecektir.

Eğitim Süresi ve Eğitim Evreleri

Doberman cinsi, iyi eğitilmelidir. Eğitim sırasında sahibinin göreceği bir yerde olmasında fayda vardır. Bu ırk, iyi eğitilmediğinde ve sahibi ile iletişim problemi yaşadığında itaat etmez. Saldırgan hareketlerde de bulunabilen bir ırk olduğu için itaat etmesi ve sahibiyle olumlu ilişkiler kurması gerekir. Yavruluktan çıkıp yetişkinlik dönemine giren dobermanlar bu süreci oldukça zor geçirebilir. Bu yüzde yetişkinlik evresine gelinmeden önce uzmanlar tarafından eğitilmesinde fayda vardır. Eğitim süresi boyunca neler yapılması isteniyorsa ortalama 4-5 tekrardan sonra kavrayabilir. Büyüme çağında olan cinsler kaslarının ve gücünün farkına vardığında huylarında değişiklik gözlenebilir. Bu yüzden bebeklik zamanlarında eğitim almaya başlamalıdır. Sahibi ile itaat sorunu yaşayan köpekler kötü ve eş dönülemeyecek sonuçlara sebebiyet verebilir. Bu durumda gözlerini yeni açan bir Doberman üzerinde otorite kurulmalıdır. Saldırganlığın önlenebilmesi ve istenilen köpek olması için otorite kesinlikle gereklidir. Yeni kişiliğe geçiş dönemi köpekler ve sahipleri için oldukça zorlu bir süreçtir. Yeni kişilikler her ırka göre farklılık gösterse de, sahibi ile iletişim içerisinde olan köpekler bu durumu rahat ve zahmetsiz şekillerde atlatabilirler. Ortalama bir Doberman eğitime ilk başladığı anda yavruysa kavrama süresi daha kısa olduğu için 3-4 hafta da eğitimini tamamlayabilir. Yaşı ilerleyen dobermanlar ise, 5-6 haftada maksimum öğrenmeye sahip olur.

Bu yazı 344 kere okundu.
Etiketler:
Doberman İstanbul
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

REKLAM
https://www.petyavru.com

Köpek Eğitimi

köpek eğitimi köpek pansiyonu