köpek eğitimi

Köpek Eğitimi Bobtail İstanbul

Paylaş
 

Son bir kaç yıldır insanlarımızın duyarlılığının ve farkındalığının artması sonucu yaşadıkları yerde evcil hayvan besleyen bakan aile sayısı giderek artmış bulunmakta. Bu evcil hayvanlar içerisinde de kolay eğitilebilir olmaları, sahiplerine olan bağlılık ve sadakatleri ile köpekler biraz daha fazla ön plana çıkmakta. Onlar ortamımıza giriş yapmaları ile birlikte yeri geldiğinde ailenin bireyleri için bir oyun arkadaşı yeri geldiğinde bir koruyucu veya bekçi yeri geldiğinde de yaşlı insanlar için bir kılavuz ve yardımcı olabilirler. İnsanların en sadık dostu tabirini sonuna kadar hak eden köpekler, sahiplerini hiç unutmaz onları hep sever ve tehlike anlarında onları hep korurlar. Tüm iyi yönlerinin yanında köpek sahiplenmek göründüğünden daha ciddi bir iştir.

Bir hevesle alınıp daha sonra bakılamadığı ya da bakımının zorlaştığı zamanlarda sokaklara ya da ormanlık alanlara bırakılma durumuna gelinecekse bu küçük dostları hiç sahiplenmemek daha iyi olacaktır. Aile veya kişi kendini hazır hissettiğinde ve emin olduğunda yaşadığı evin durumuna yani apartman dairesi mi yoksa müstakil bahçeli bir evde mi yaşandığına, ailede çocuk olup olmamasına ve bunun gibi diğer etmenleri göz önünde bulundurup en uygun cinsi seçmelidir. Unutulmamalıdır ki her cinsin kendine has özellikleri ve ihtiyaçları vardır. Eğer bunları karşılamanın mümkün olduğu kanaati edinildiğinde bir köpek evlat edinmek daha doğru olacaktır.

Hangi Cins Tercih Edilmeli?

Eğer nazik, sevecen, sevgi dolu iyi bir arkadaş arıyorsanız; zeki, sahibine karşı son derece sadık ve onu koruyacak, çok güçlü gütme içgüdüsüne sahip bir ırk olan ailesini, özellikle küçük çocukları gütmeye onları eğitmeye yardımcı olabilecek bir köpek arıyorsanız Bobtail tam size göre bir cinstir. Bobtail cinsi köpekler kuyruksuz olduklarından bu adı almışlardır. İngiliz kökenli bir çoban köpeğidir. Asıl adı Old English Sheepdog olarak geçer. 10-12 yıllık ömürleri vardır. Kökeni konusunda farklı teoriler mevcuttur. Ama genel kanıya göre Barbone ve Deerhound ırklarının karışımından meydana gelmiştir. Bunun dışında çocuklarla ve bebeklerle çok iyi anlaşır.

Ailesine bağlı ve oyun oynamayı çok seven oyuncu bir karakteri vardır. Bazıları inatçı olabilir,  bu nedenle sıkı ve kararlı bir eğitim şarttır. Tipik bir çoban köpeği olarak dik başlıdır, kontrolü elinde tutmayı ve bulunduğu ortamın hakimi olmayı severler. Zaman zaman sahibinin emirlerini yerine getirmek yerine kendi düşündüklerini uygular, bağımsız kararlar alma yatkınlığı olabilir. Bu nedenle motivasyonu arttırıcı yöntemler kullanmak ve çeşitli ödül yöntemleri kullanılarak eğitimde başarı şansını arttırır. Bu ırkların özelliği olarak ayı yürüyüşünü andıran yuvarlanır gibi görünen bir yürüyüş şekilleri vardır. Bakımı önemlidir. Eğer yeterli oranda egzersiz yaptırılırsa apartman dairesinde de bakılabilir. Zor işleri yapılması için yetiştirildiği için enerjisi yüksek koşmayı seven bir cinstir. Bu yüzden enerjisini boşaltması önemlidir. Aksi takdirde evde agresiflik sergileyip huzursuzluk yaratabilir. Doğası ve genlerinden gelen özellikler sayesinde diğer köpeklerle ve diğer hayvanlarla iyi anlaşabilir.

Eğitimleri Nasıl Olmalıdır?

Eğitim dendiğinde aklımıza gelmesi gereken şey köpek ile sahibi arasında oluşturulacak özel bir bağ, özel bir lisandır. Önemli olan sadece komut öğretmek değil aynı zamanda o özel bağı oluşturabilmektir. Çünkü köpeğin sahibine olan sadakatinin temelini bu bağ oluşturur. Bu yüzden eğitim süresince köpek sahibi ile beraber ve yaşayacağı yuvasında olmalıdır. Yaşayacağı yuvasının dışında bir yerde, başkası tarafından eğitime tabii tutulacak bir köpek yuvasına dönüş yaptığında aldığı eğitimleri kullanamayabilir. Köpek eğitimi Bobtail İstanbul tamda bu özelliklerin farkında, profesyonel eğitim kadrosu ile ihtiyacınız olan eğitimi hem size hem de köpeğinize sağlar.

Böylece köpeğiniz yuvasında eğitimini almış olur. Ayrıca cinsi ne olursa olsun köpeklere eğitim verilirken sahibini ve köpeğin işine yaramayacak onların yararına olmayacak komutların öğretilmesinden kaçınılmalıdır. Örneğin sürün, yuvarlan gibi gösteri köpeği eğitimi amaçlı olan ama tüm köpek eğitimi müfredatında bulunan komutlardan kaçınılması gerekir. Aksine hem köpeğin hem de sahibinin günlük hayatta işine yarayacak komutlar öğretilmeli.

Bu yazı 310 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

REKLAM
https://www.petyavru.com

Köpek Eğitimi

köpek eğitimi köpek pansiyonu