köpek eğitimi

Köpek Eğitimi Belçika Kurdu

Paylaş
 

Köpekler insanlar için en iyi arkadaş olarak bilinirler. Türüne göre farklılık gösterse de genellikle kolay evcilleştirilebilen hayvanlardır. Bazı türleri kediler gibi evde rahatlıkla bakılabilir. Bu tür köpekler genellikle küçük ve süs köpeği olarak adlandırılan türlerdir. Bazı türlerin ise genellikle bahçesi olan evlerde bakılması önerilir. Bu tür köpekler apartmanlar için uygun olmayabilirler. Ayrıca bahçede bir köpeğe bakmak ve eğitmek daha kolay olmaktadır. Eğitim açısından bazı köpeklerin eğitimi oldukça kolaydır ancak bazıları kendi türleri gereği inatçı ve eğitimi zor olabiliyor. Eğitimi kolay olan köpekler ev bakımı dışında insanlara bazı mesleklerde (polis, bekçi vs.) yardımcı olabilmektedir. Belçika Kurtları bu tür köpeklere örnektir. Köpek ilk olarak Belçika’da görüldüğü için adına Belçika Kurdu denilmiştir. Belçika kurtları içgüdüsel olarak koruyucu bir yapıdadır.

 

Bu sebeple Belçika’da çoban köpeği olarak eğitilmişlerdir. Son zamanlarda ise kolay eğitildiği için polisle birlikte çalışması için kullanılmaktadır. K-9 olarak adlandırılan köpek birliğinde Alman kurdu gibi diğer türlerle beraber bu köpek türü de kullanılmaktadır. Bunların dışında daha önce bahsedilen korumacı içgüdüsü sebebiyle bekçi ve koruma köpeği olarakta kullanılan bir türdür. Belçika kurdu kendi içerisinde 3 türü vardır: Bunlar Malinois (K-9), Laekenois, Groenendael’dir. Genel olarak enerjik ve atletik bir köpektir. Enerjisi çok fazladır. Bu yüzden sürekli işe ihtiyaç duyarlar. Evde miskinlik yapmak pek onlara göre bir iş değildir. Böyle bir durum bu köpekleri strese sokar ve saldırgan hale getirebilir. Ayrıca oldukça zeki bir hayvandır. Şaşırtıcı derece azimli bir köpek türüdür. “Otur”, “Kalk” gibi Temel eğitim komutlarını itaatte en iyi köpek türlerinden biridir.

 

Bekçi olarak eğitilen köpekler saldırgan olabilirler bunun sebebi içgüdüsel değildir. Sürekli beklemek onları asabileştirir. Enerji birikimi saldırganlaşmalarını sağlayabilir. Bu durumda yabancılar için tehlike oluşturmaktadır. Diğer evcil hayvanlarla aralı iyidir ancak kovalamayı sevdiğinden kendisinden kaçan hayvanlar özellikle kedileri kovalama eğilimleri vardır. Bu tür köpeklerin eğitimi oldukça önemlidir. Köpek zeki olduğundan eğitim süreci de kolay olmaktadır. Bu köpek türü birçok komutu rahatlıkla öğrenebilir ancak elbette her köpekte olduğu gibi bu köpekte de bazı zorlu süreçler olacaktır bazı komutları öğrenmede. Eğitimdeki en önemli şeylerden biri yaklaşımdır. Köpeği döverek ya da kırbaç gibi bazı eski ve yanlış yöntemleri kullanarak eğitmekten ziyade arkadaş gibi davranarak eğitmek önemlidir. Birincisi türdeki eğitimde köpek saldırganlaşacaktır. Ancak ikinci tür eğitim daha kaliteli ve iyi sonuç verecektir. İkinci önemli konuysa birçok hayvanın hatta insanın eğitiminde kullanılan ödül – ceza yöntemidir.

 

Köpeğe öğretilecek komutu eğer öğrenirse yemek verilmeli ve ya oyun oynanmalıdır. Ancak eğer başaramazsa yemeği kesilmemeli ancak azaltılmalı ve verilen ilgi düşürülmelidir. Köpek ceza aldığını anlamalıdır. Ancak bu konuda aşırıya gidilmemesi önemlidir. Eğitim sırasında köpeğin ihtiyacı olan ilgi ve bakım gösterilmeye devam edilmelidir. Bakımı gereği ve ayrıca eğitimi açısından önemli olan egzersiz kesinlikle unutulmamalıdır. Eğitimi dışında günde en az bir saat gezinmesi için zaman tanınmalıdır. Bunun dışında köpeği uzun süreli bağlı bırakmak hayvanın psikolojisi etkiler ve verilen eğitimin etkisini bile yitirmesini sağlayabilir. Bu yüzden aşırı uzun süreler bağlı bırakılmamalıdır. Köpeğin bir diğer önemli eğitimide sosyalleştirilmesidir. Eğer bahçeli bir evde besleniyorsa kesinlikle küçük yaşta sosyalleştirilmeli yoksa içine kapanık ve yabancılara aşırı saldırgan olabilir. Çocuklarla iyi anlaşabilen bir köpektir ancak eğer kızdırılırsa saldırmaz ama ciddi derecede korkutabilir. Bu yüzden ailelerin dikkatli olması gerekir. Belçika kurdunun eğitimi hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak istenirse internet tarayıcılarına Köpek Eğitimi Belçika Kurdu yazarak bir çok bilgiye ulaşılabilir.

Bu yazı 830 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

REKLAM
https://www.petyavru.com

Köpek Eğitimi

köpek eğitimi köpek pansiyonu