köpek eğitimi

Alman Kurt Köpeği Eğitimi

Paylaş
 

Alman kurtlarına iki çeşit eğitim verilebilir. Birincisi davranış sorunlarının çözülmesiyle ilgili, diğeri ise tepki ve emir üzerine verilen eğitimlerdir. Emir verildiğinde oturan, gelen, sahibi ile çok uyumlu olan köpekler yetiştirilebileceği gibi aynı zamanda ev içerinde çok agresif, eşyaları parçalayan, ama ya da emirle verildiğinde oturan veya tasma bile takılmasına gerek kalmadan sakince yürüyen köpekler eğitilebilir. İnsan için köpeğin bir yerleri kazması ve havlaması anormal sayılırken köpek için bu çok doğal bir davranıştır. Ancak bu davranışlar eğitim ile birlikte kontrol altına alınabilir. Sadece köpeğin bu hareketlerden hoşlanmadığınızı anlaması bunun için yeterli olacaktır.

İnsanlara göre köpeğin tuhaf davranışlar sergilemeye başlaması ile birlikte sorun haline gelen bu davranışların altında yatan sebepleri araştırmak önemlidir. Köpekler bu tür sorunları çok fazla yalnız kalıp sıkıldıkları zaman çıkarırlar. Çünkü köpekler oldukça gezmeyi ve sosyalleşmeyi seven hayvanlardır. Bu nedenle köpeğin yaratacağı herhangi bir sorunda köpeğin yeterli egzersiz yaptığından emin olunması gerekir. Köpekler için egzersiz çok önemlidir ve birçok sorunun çözülmesinde faydası oldukça fazladır. Köpeğin cins ve yaşına uygun olacak egzersizler uygulanmalıdır ve bunun için kesinlikle bir veterinerden yardım alınması gerekir. Bununla birlikte itaat eğitimi verilirken sahibinin köpek ile ilgilenmesi çok önemlidir. Peki, alman kurt köpeği eğitimi nasıl verilmelidir.

Eğitim Verirken Şiddet Uygulanmamalıdır:

Köpeğe eğitim sırasında uygulanacak olan şiddet köpeğin sahibinden korkar ve güvenmez. Köpeğin sahibini lider olarak görmesini sağlamak tamamen köpeğin içgüdüleri ile olacak birşeydir. Ancak nadirde olsa bazı köpekler sahibini lider olarak kabul etmeyebilir. Köpek sahipleri bilinçsiz bir şekilde davranışlar sergilediği takdirde köpek lider olmayı tercih edebilir ve sahibi bunun bilincine varıncaya kadar bu hareketi sürdürürler. Bakıcı davranışlar köpek üzerinde ters tepki yaratır. Bunun nedeni köpeklerin çoğu konuda sahibi ile liderlik konusunda yarışmıyor olmasıdır. Köpek, sahibinin kendisi üzerinde birden bire baskıcı davranışlar uygulaması sonucunda sahibinden uzaklaşır ve ona güvenemez olur. Ayrıca köpeğe uygulanan şiddet ve aşırı baskı uygulanması sonucunda, kendisini insanlara göre sürekli savunma içerisinde hissetmesine buda ani saldırmalara neden olabilir.

Köpeğe Hayır Denilecek Zaman:

Köpeğin istenmeyen davranışlar içerisinde bulunmasından dolayı köpek hemen cezalandırılmamalıdır. Önce anlayacağı bir şekilde uyarılmalı ve sonrasında ceza verilmelidir. Çünkü bu şekilde davranıldığı zaman köpek bu uyarıdan sonra bir sonra ki yapılan davranıştan dolayı ceza alacağını öğrenir ve buna göre davranmaya özen gösterir. Sonuç olarak köpeğin uyulması istenilen davranışlar için yapılacak olan egzersizler zaman alır ve gerekirse her bir hareket için ayrı ayrı çalışma programları yapılmalıdır.

Köpek Ne Zaman Cezalandırılmalıdır:

Köpek cezalandırılmadan önce mutlaka ceza verilmesi düşünülen olayla verilecek olan cezanın bağlantılı olması gerekir. Köpeğin halıyı ıslatması nedeniyle ceza alması, sahibinin tutarsız davranışlar sergilediğini düşünmesine ve sahibi ile arasındaki ilişkinin sarılmasına neden olur. Cezai yaptırımlar doğru bir şekilde uygulandığı zaman istenmeyen hareketleri büyük ölçüde engelleyecektir. Bu sebeple herhangi bir sorun olduğunda köpeğin yaptığından tam olarak emin olunmadıkça köpek cezalandırılmamalıdır. Cezai yaptırımlar uygulanırken bu konuda kararlı olmak ve sürekli devam ettirmek çok önemlidir.

Davranış bir kez yapılmıyorsa ve köpek ardından istenilen davranışlarda bulunuyorsa bunun sonucunda köpeğe her yaptığı hareket için ödül verilmelidir. Verilecek ödüller hem köpeğin kendini mutlu hissetmesine hemde motivasyonunu yüksek olmasını sağlar. Cezai yaptırımlar nadirende olsa köpeklerde ters etkiler yaratabilir. Buna bağlı olarak çoğu köpek cezai uygulamalardan sonra güven ve korkuya kapılır. Cezai uygulamaların nasıl uygulanacağından çok köpeğin hareketleri doğru okunmalı ve yapılacak olan yanlış bir hareket önlenmelidir.

Bu yazı 355 kere okundu.
Etiketler:
alman kurt
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

REKLAM
https://www.petyavru.com

Köpek Eğitimi

köpek eğitimi köpek pansiyonu